Trening chińskich sztuk walki rozpoczął w 1991 roku u Sifu Grzegorza Ciembroniewicza, uznanego mistrza systemu Choy Lee Fut Chen Family. Od wielu lat jeden z najbardziej utytułowanych, czołowych zawodników Kung Fu (Wushu) w Polsce. Zajmuje się trenowaniem form tradycyjnych oraz form sportowych. Posiada tytuły Mistrza Świata wywalczone na Mistrzostwach Świata systemu Choy Lee Fut w roku 2004 w Chile oraz 2006 w Chinach.

W 2010 roku podczas Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego w Chinach zdobył złoty i srebrny medal w konkurencji form tradycyjnych. Wyróżniony prestiżowym tytułem „Najlepszego Zawodnika Roku 2006” przyznanym przez Amerykańską Federację Chińskiego Kuoshu w Baltimore w Stanach Zjednoczonych.

Swoje umiejętności doskonalił pod okiem Mistrzów systemu Choy Lee Fut: Mistrza Chen Yong Fa – spadkobiercy systemu Choy Lee Fut, Sifu Grzegorza Ciembroniewicza oraz Sifu Tomasza Chabowskiego. Posiada stopień „czarny I” w Choy Lee Fut Kung Fu.

Wushu Sportowego uczył się miedzy innymi od mistrza Yuan Wen Qinga, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych chińskich zawodników wszech czasów. Od kilku lat regularnie szkoli się w Chinach podnosząc swoje umiejętności pod kierunkiem znanej chińskiej trener Zhang Xizhen. W kraju uczy się miedzy innymi od polskiego olimpijczyka dyscypliny Wushu – Andrzeja Topczewskiego.

Piotr Kowalik jest Mistrzem Polski tradycyjnych form południowych. Należał do zawodników Polskiej Kadry Narodowej Polskiego Związku Wushu w formach tradycyjnych  i sportowych. Od wielu lat złoty medalista krajowych i międzynarodowych zawodów Kung Fu – Wushu.

Posiada uprawnienia Sędziego Międzynarodowego klasy europejskiej w formach sportowych oraz I klasę Sędziowską Polskiego Związku Wushu w formach tradycyjnych i sportowych. Posiada licencję instruktora sportu Wushu wydaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej. W roku 2009 Piotr Kowalik ukończył Akademię Wychowania Fizycznego na wydziale Wychowanie Fizyczne, kierunek Turystyka i Rekreacja i uzyskał tytuł magistra.